Strona główna

2009-04-24 10:55
  

         Śledztwo w tej sprawie pod nadzorem wskazanej wyżej Prokuratury prowadziła Komenda Wojewódzka  Policji w Gdańsku od listopada  2008 roku.

          W jego toku przesłuchano ponad 40 świadków i przeprowadzono liczne badania kryminalistyczne. Obydwaj sprawcy zostali zatrzymani w dniu 8 listopada 2008 roku  i od tego czasu przebywają w Areszcie Śledczym w Gdańsku.

           Działali praktycznie na terenie  całej północnej Polski - od Ełku, poprzez rejon Trójmiasta, do Piły. Przestępstw dokonywali działając na tzw. „śpiocha”. W ich zainteresowaniu znajdowały się domy jednorodzinne, do których włamywali się nocami. Obecność śpiących wewnątrz domowników nie była w tym przypadku przeszkodą. Z domów, do których się włamywali zabierali różne wartościowe przedmioty, przede wszystkim dokumenty i kluczyki do samochodów właścicieli posesji.

           Działając w wyżej wskazany  sposób, w okresie od lipca do października 2008 roku  dokonali kradzieży 11 samochodów marki  Toyota, Ford, Mitsubishi, Mercedes, Fiat, Opel, Seat i Nissan.

          Samochodami tymi następnie jeździli, kontaktując się z osobami oferującymi do sprzedaży motocykle japońskich marek: Yamaha, Honda i Kawasaki. Potencjalnych zbywców motocykli wprowadzali w błąd co do zamiaru ich kupna. Pozostawiając na miejscu skradzione wcześniej samochody jako własne, udawali się motocyklami na jazdy próbne, z których już nie wracali.

           W ten sposób  Ernest T. i Mariusz W. weszli w posiadanie 9 motocykli.     

           Łączna wartość  zagarniętego mienia wyniosła  700.000 zł. Dużą jego część  udało się odzyskać.

           Oskarżenii przyznali się do części stawianych im zarzutów.

         Zarzucone im  przestępstwa zagrożone są karami pozbawienia wolności do lat  10.      

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku © 2006 - 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone