Strona główna

2010-05-21 12:07

         W  dniu 28.04.2010r Oficer Dyżurny KPP w Pruszczu Gdańskim został powiadomiony telefonicznie przez mieszkańca Rokitnicy o  znalezieniu na pobliskim  polu ludzkich szczątków. Z relacji w/wym. wynikało, iż w odległości ok. 1500 metrów  od zabudowań zobaczył przy stercie słomy lisa, przy którym leżała czaszka.

          Na miejsce udała się ekipa dochodzeniowo-  śledcza, która przy udziale biegłego lekarza medycyny sądowej i prokuratora z Prokuratury Rejonowej w Pruszczu Gdańskim dokonała oględzin miejsca zdarzenia. W  trakcie oględzin czaszki ustalono, iż znajdują się na niej pozostałości tkanki. Biegły lekarz określił wstępnie, iż  pochodzi od osoby zmarłej nie wcześniej jak rok lub 2 lata. Przy udziale psa tropiącego przeszkolonego do odnajdywania zwłok ludzkich dokonano penetracji przyległego terenu, w trakcie której  ujawniono dalsze szczątki ludzkie w m.in. postaci kości miednicy i kości nóg, na których były spodnie, skarpety oraz obuwie.  Szczątki nosiły  ślady gryzienia, szczególnie widoczne na kościach płaskich. Ponadto w pobliżu tego miejsca odnaleziono odzież, tj. kurtkę zimową, czapkę, dwa swetry, dwa podkoszulki i slipy. Odzież ta była zniszczona, poszarpana.  

        Zabezpieczone szczątki ludzkie zostały przekazane do Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego  celem przeprowadzenia badań mających ustalić  czy wszystkie ujawnione  kości są kośćmi ludzkimi oraz czy pochodzą od jednej osoby,  określenie  ich wieku, jak również czasu  przebywania  w ziemi, a nadto czy  płci   oraz  jaka była przyczyna zgonu. Ponadto zlecono pobranie materiału biologicznego celem przeprowadzenia badań genetycznych i określenia  płci .  

Prokurator Rejonowy w Pruszczu Gdańskim zwraca się z prośbą do wszystkich osób mogących posiadać wiedzę odnośnie tożsamości nn osoby i okoliczności jej śmierci  o kontakt z Prokuraturą  – numer  telefonu 58 682 21 21  lub  z  KPP Pruszcz Gdańskim-  numere telefonu 58  785 42 22 .       

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku © 2006 - 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone