Strona główna

2010-06-25 11:02

    Prokuratura Okręgowa w Gdańsku prowadzi postępowanie przygotowawcze w sprawie dotyczącej  oszustw popełnianych   metodą  „ na wnuczka".          

        Sprawcy typowali swoje ofiary  na podstawie  danych z książek telefonicznych. W rozmowie telefonicznej  podawali się  za członków ich rodzin.   Informowali o  pilnej potrzebie wsparci finansowego,  nakłaniając  pokrzywdzonych  do dokonywania  wpłat za pośrednictwem  elektronicznego  przelewu pocztowego  „Błyskawica".

Każdorazowo  były to  kwoty rzędu od kilku do kilkunastu  tysięcy złotych. Pieniądze  odbierali  w urzędach pocztowych na terenie  całego kraju.            

       Działając w ten sposób, w okresie   od  kwietnia  do czerwca  bieżącego roku  na terenie  województwa pomorskiego  oszukali  lub usiłowali oszukać   kilkanaście  osób  na łączną    kwotę  około  150 000 zł.                    

      Zarzuty popełnienia przestępstw  z art. 286 § 1 kk  przedstawiono  sześciu  osobom.  Podejrzani częściowo przyznają się   do ich popełnienia . 

        Wobec jednej  osoby  prokurator  zastosował   dozór  Policji.  Wobec pozostałych pięciu skierował do  sądu wnioski  o zastosowanie  środków zapobiegawczych  w postaci  tymczasowych  aresztów.

        Za przestępstwo  to  grozi im  kara do 8 lat pozbawienia wolości.             

          Z dotychczasowych  ustaleń wynika, iż  grupa ta działała  na terenie całego  kraju. W związku z tym Wydział V Śledczy Prokuratury Okręgowej  w Gdańsku  zwraca się z prośbą do wszystkich  osób, które stały się ofiarami  sprawców działających  w przedstawiony w powyżej   sposób o kontakt telefoniczny  na numer   58 32 12 082 lub numer  58  32 15 663 , bądź osobiste stawiennictwo  w prokuraturze  ul.  Wały Jagiellońskie  36 ,  IV piętro,  pokój nr  412.   

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku © 2006 - 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone