Strona główna

2010-07-07 10:27

        Do 12 lat  pozbawienia wolności grozi sprawcy napadu na właściciela kantoru w  Bytowie. 

     Prokuratura Rejonowa w Kościerzynie zakończyła postępowanie przygotowawcze  w sprawie  rozboju dokonanego  na właścicielu kantoru wymiany walut  w Bytowie.        

       Do zdarzenia doszło  24 listopada 2009 roku w Kościerzynie pod domem pokrzywdzonego.  Tego dnia pokrzywdzony miał przy sobie teczkę  z dokumentami oraz pobranymi z banku  pieniędzmi w kwotach  około 54 tyś euro oraz około 7 tyś.  zł .  Gdy wysiadł ze swojego samochodu, podjechał do niego samochód, z którego   wysiadły dwie    zamaskowane osoby. Jedna z nich celowała do  pokrzywdzonego  z broni. Trzeci napastnik  pozostał w samochodzie. Pokrzywdzony  dobrowolnie wydał  napastnikom teczkę z pieniędzmi. Gdy odjechali,   udał się za nim w  pogoń  swoim  samochodem. Zaprzestał pościgu  gdy  stracił  napastników z oczy. Po powrocie do Kościerzyny   powiadomił Policję.

     Jednocześnie,  niemal w tym samym czasie Policja została powiadomiona  o wypadku drogowym,   do jakiego doszło  na trasie Kościerzyna – Sarnowy. Samochód osobowy m-ki Toyota Celica   na łuku drogi wpadł w poślizg i uderzył w drzewo. Jedna osoba – Waldemar K. poniosła śmierć , druga – Marcin Cz.  z  obrażeniami ciała został  odwieziony do szpitala. Jak ustalono były to osoby  uczestniczące w napadzie na właściciela  kantoru. Trzeci sprawca zbiegł z miejsca  wypadku .

      Na miejscu wypadku  odnaleziono  skradzione pieniądze i  dokumenty. Ujawniono również   kominiarki,  w które ubrani byli sprawcy  oraz broń, którą się posłużyli, tj.  pistolet  pneumatyczny.

      Marcinowi Cz. zarzucono popełnienie przestępstwa z art. 280 §  1 kk. Przesłuchany  w charakterze podejrzanego przyznał się do jego popełnienia oraz złożył wyjaśnienia. W toku postępowania przygotowawczego  wobec podejrzanego  stosowany był  areszt  tymczasowy.

       Postępowanie przeciwko  niemu zostało  zakończone  skierowaniem  do Sądu Rejonowego  w Kościerzynie aktu  oskarżenia .

       W toku tego postępowania  zarzut  udziału w rozboju  przedstawiono również   Łukaszowi Ż. Wymieniony  nie przyznał  się do jego popełnienia. Zebrany w tym zakresie  materiał  dowodowy  nie  dał podstaw  do  skierowania  wobec tego podejrzanego  aktu oskarżenia.   Postępowanie wobec niego   umorzono  wobec stwierdzenia, że nie popełnił  zarzuconego  mu przestępstwa. 

       Zebrany materiał dowodowy nie pozwolił na rozstrzygnięcie, kto był kierującym samochodem, a tym samym  kto spowodował  wypadek drogowy. Postępowanie w tym  zakresie zostało  umorzone wobec niewykrycia sprawcy.    

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku © 2006 - 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone