Strona główna

2010-08-31 12:05

            W nocy z 30 listopada na 01 grudnia 2006 roku zaginął Łukasz Łysko - 26 letni mieszkaniec Gniewu. W dniu 01 grudnia 2006r. jego matka  Ewa Łysko zgłosiła zaginięcie syna w miejscowym Komisariacie Policji. Czynności poszukiwawcze Policji nie doprowadziły do wyjaśnienia okoliczności ani przyczyny zaginięcia. Między innymi dokonano penetracji przez płetwonurka dna Wisły w rejonie przeprawy promowej oraz użyto do poszukiwań helikoptera. Zdołano między innymi ustalić, że w noc swojego zaginięcia Łukasz Łysko był widziany w Gniewie przez kilka osób oraz został zarejestrowany przez monitoring pobliskiej stacji benzynowej.

            W końcu 2009 roku Archiwum X KWP w Gdańsku zwróciło się do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku z prośba o pomoc rozwiązaniu zagadkowego zaginięcia Pana Łukasza Łysko. W ciągu kilku miesięcy opracowano analizę kryminalną, która pozwoliła na opracowanie możliwych do założenia wersji śledczych powodów oraz okoliczności zaginięcia.

            Na podstawie wniosków z analizy kryminalnej Prokurator Rejonowy w Tczewie wszczął śledztwo, którego przeprowadzenie powierzono Archiwum X KWP w Gdańsku. 

            Opracowany plan czynności procesowych zakładał między innymi powtórzenie czynności oględzin dna Wisły przy użyciu dostępnych urządzeń technicznych służących do wykrywania przedmiotów w wodzie. Celem było odnalezienie samochodu, którym poruszał się w dniu swojego zaginięcia Łukasz Łysko.

            Na początku sierpnia 2010r. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku zwróciła się o pomoc do Szefa Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej, który zdecydował o oddelegowaniu do współpracy z Prokuraturą kmdr dr Dariusza Grabca - Specjalistę Oddziału Informacji Nautycznej. Dzięki współpracy z kmdr dr D. Grabcem określono rodzaj sprzętu winien być użyty do przeprowadzenia poszukiwań oraz opracował ich plan. Przeprowadzenie poszukiwań podwodnych zakładało użycie jednego z najnowocześniejszych w kraju sonarów, którego odczyt miał wskazać  pozycję zatopionego pojazdu. Odczyty sonaru były podczas poszukiwań weryfikowane przez członków Grupy Specjalnej Płetwonurków Rzeczpospolitej Polskiej kierowanych przez Pana Macieja Rokusa. Wytypowany przez odczyt sonaru obiekt  po dokonaniu sprawdzenia okazał się być samochodem zatopionym na głębokości 6 metrów w pobliżu przeprawy promowej w Gniewie. W dniu 27 sierpnia płetwonurek odczepił z ujawnionego samochodu tablicę rejestracyjną w numerem rejestracyjnym, który okazał się być numerem poszukiwanego samochodu marki VW  należącego do Łukasza Łysko. Podjęte tego dnia próby wydobycia pojazdu zakończyły się niepowodzeniem. Próby wydobycia zostały powtórzone następnego dnia z pomocą Ochotniczej Straży Pożarnej z Gniewu pod dowództwem Pana Jacka Czerwińskiego. Poza oddziałem strażaków OSP dostarczyła swój wóz wsparcia technicznego, stalowe liny i wyciągarki. Po wydobyciu samochodu w jego wnętrzu ujawniono ludzkie szczątki. Rodzina rozpoznała odzież jako należąca do Łukasza Łysko. W dniu  30 sierpnia 2010r. przeprowadzono sekcję zwłok. Ze względu na znaczny upływ czasu od zgonu określenie przyczyn śmierci Pana Łukasza Łysko będzie możliwe dopiero po przeprowadzeniu szeregu specjalistycznych badań. 

            Prokuratura obecnie skupi się na ustaleniu okoliczności oraz przyczyny śmierci Łukasza Łysko.

   

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku © 2006 - 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone