Strona główna

2010-12-08 11:37

Czterem osobom  Prokuratura Okręgowa w Gdańsku  przedstawiła  zarzutu w sprawie dotyczącej  m.in.  przywłaszczenia  naczep samochodowych na terenie  Niemiec.  

W okresie od października 2009 roku do lutego 2010 roku, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami,  w  Berlina oraz Wittstock  Rafał O.  przywłaszczył  cztery naczepy , w tym trzy wraz z znajdującymi się na nich ładunkiem  w postaci  np. 160 sztuk lodówek , 18 palet z czekoladą. Łączna wartość  zagarniętego w wyniku  przestępstw  mienia wyniosła około miliona  złotych.

Rafałowi O. zarzucono  również  popełnienie   trzech oszustw  na szkodę  Bankowego  Funduszu Leasingowego na łączną  kwotę  około 750.000 zł.  Wymieniony działając wspólnie i w porozumieniu z Marcinem O., któremu również przedstawiono zarzuty,   oraz trzecią ustaloną osobą,   w celu osiągnięcia korzyści majątkowej,    posługując się poświadczającymi  nieprawdę  dokumentami ,  wprowadzili w błąd  fundusz   co do zamiaru uregulowania należności  z tytułu  zawartych   umów leasingowych.

W toku postępowania ustalono również, iż Helena O. po uprzednim wprowadzeniu w błąd,  wyłudziła poświadczenia  nieprawdy od pracowników Starostwa  Powiatowego w Starogardzie Gdańskim .Wymieniona składając wnioski  o dokonanie  rejestracje pojazdów posłużyła  się w  potwierdzającymi nieprawdę    dokumentami  ich zakupu , jak też  innymi dokumentami.

Wymienionej  oraz Eugeniuszowi G.  zarzucono również  popełnienie przestępstwa paserstwa-  Helenie O. nabycia  pochodzącej  z  przestępstwa naczepy  samochodowej, natomiast  Eugeniuszowi G. przyjęcia pochodzącej z przestępstwa lodówki.

Podejrzani przesłuchani w charakterze podejrzanych  złożyli wyjaśnienia . Na wniosek prokuratora sąd zastosował  wobec trzech podejrzanych tymczasowy  areszt.

Rafałowi O. i  Marcinowi O. za zarzucone im przestępstwa grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności,  natomiast Helenie O. i Eugeniuszowi G. do 5 lat pozbawienia wolności. 

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku © 2006 - 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone