Strona główna

2011-03-02 13:53

Aktem oskarżenia skierowanym do Sądu Rejonowego w Wejherowie  Zamiejscowy  IX  Wydział Karny w Pucku,   Prokuratura  Okręgowa w  Gdańsku zakończyła postępowanie w sprawie dotyczącej płatnej  protekcji. Aktem  objęto trzy osoby.   

Dwóm tj. Krzysztofowi K. oraz Marcinowi L.  zarzucono,  iż powołując  się na wpływy w Komendzie Powiatowej Policji w Pucku, zażądali  od zainteresowanego  pieniędzy w kwocie 150 000 zł,  w zamian za  uzyskanie wyroku uniewinniającego  go od przestępstwa rozboju, o którego  popełnienie został oskarżony  w sprawie prowadzonej przez Prokuraturę  Rejonową w Pucku.

Nadto  Jackowi  R. zarzucono udzielenie wymienionym  pomocy do popełnienia przestępstwa płatnej protekcji. Pomoc ta miała polegać na pośredniczeniu w rozmowach dotyczących  pieniędzy,  sposobu ich przekazania oraz zapewnienia o korzystnym  załatwieniu  sprawy. 

Krzysztof K. w toku postępowania przygotowawczego nie przyznał się  do popełnienia zarzuconego  mu przestępstwa. Wobec wymienionego stosowany był  środek zapobiegawczy  w postacia   poręczenia majątkowego w kwocie 10.000 zł.

Pozostali dwaj  oskarżeni  w toku postępowania przygotowawczego przyznali się  do popełnienia zarzuconych im przestępstw, jak również złożyli  wnioski o dobrowolne  poddanie  się karze.  

Wobec  Marcina  L.  stosowany był środek   zapobiegawczy w postaci tymczasowego  aresztowania.

Przestępstwo  płatnej protekcji, tj.  z art. 230 § 1 kk zagrożone  jest karą do  8 pozbawienia wolności.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku © 2006 - 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone