Strona główna

2011-06-30 13:42

      Prokuratura Rejonowa w Pruszczu Gdańskim  skierowała do sądu  akt oskarżenia w sprawie  dotyczącej uszkodzenia wiaduktu   przebiegającego nad drogą S-6.

      4 stycznia 2011 roku  kierujący pojazdem marki Scania Krzydsztof Z. przewożąc  na naczepie koparkę, zaczepił  jej   ramieniem o spód wiaduktu  drogowego, łączącego miejscowości Borkowo i Jankowo.  

       W wyniku uderzenia  doszło do uszkodzenia belek korytowych i elementów uzbrojenia ze znacznym ubytkiem betonu.  Uderzenie to spowodowało częściowy spadek   z naczepy  koparki,  która uszkodziła nawierzchnię  jezdni na długości 5 metrów. Uszkodzeniu  uległ również samochód wraz z naczepą oraz  koparka. Spadające z wiaduktu odłamki  betonu uszkodziły również przejeżdżające  w tym czasie trzy inne pojazdy.

      Łączna wartość wyrządzonej szkody wyniosła  nie mniej  niż 5 500 000 zł . Nikt nie odniósł  obrażeń ciała.

      W toku postępowania ustalono, iż panujące na przełomie  grudnia 2010 roku i stycznia 2011 roku niskie temperatury  w rejonie Babi Dół, gdzie  przechowywana była koparka,   spowodowały zamarznięcie  oleju w układzie  hydraulicznym.  Uniemożliwiło to  operatorowi koparki  obecnemu przy jej załadunku,   złożenie ramienia do pozycji transportowej. Poinformował o tym kierowcę, który miał ją przewieść. Krzysztof  Z.  zadecydował jednak o jej  załadowaniu  na naczepę  i przetransportowaniu.   

      Krzysztofowi Z. zarzucono nieumyślne  sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym,  zagrażającej  życiu  i zdrowiu  wielu osób  oraz mieniu w wielkich rozmiarach, to jest popełnienie przestępstwa z art. 173 § 2 kk,  zagrożonego karą do 5 lat pozbawienia wolności.

       Krzysztof Z. przyznał się do popełnienia zarzuconego mu przestępstwa  oraz złożył wniosek w trybie art. 335 kpk  o dobrowolne poddanie się karze.   

       Akt oskarżenia  w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku X Wydział Karny.       

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku © 2006 - 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone