Strona główna

2013-07-01 11:30

        Prokuratura Okręgowa w Gdańsku zarzuciła lekarzowi nieumyślne narażenie pacjentki  na  bezpośrednie  niebezpieczeństwo  utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, tj. popełnienie  przestępstwa  z art. 160 § 2 i 3 kk ( przestępstwo zagrożone karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności  do roku).

         Podejrzana w dniu 2.08.2010 r. kierowała zespołem operacyjnym wykonującym zabieg z zakresu chirurgii plastycznej w Pomorskim Centrum Traumatologii w Gdańsku. Z tego tytułu sprawowała opiekę lekarską na pacjentką.Zarzucono jej  nie zachowanie  wymaganej w tych okolicznościach ostrożności oraz nie dochowanie ciążącego nad niej obowiązku ogólnego nadzoru na prawidłowym przebiegiem  całego procesu związanego z  wykonywanym zabiegiem. W szczególności podjęła się przeprowadzenia zabiegu  operacyjnego w warunkach nieprawidłowo zorganizowanej opieki pooperacyjnej, która nie  gwarantowała należytego bezpieczeństwa pacjentowi operowanemu  w znieczuleniu  ogólnym. Nie dopełniła również  ciążącego na niej ogólnego obowiązku  nadzoru nad  prawidłowym  przebiegiem  opieki pooperacyjne.  

         Wcześniej w sprawie tej zarzutami  objęto:

- dwie pielęgniarki, którym zarzucono nieumyślne spowodowanie u pokrzywdzonej ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,

- lekarza anestezjologa  oraz  byłego Dyrektora Naczelnego, którym zarzucono nieumyślne narażenie pacjentki  na bezpośrednie  niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.  

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku © 2006 - 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone