Strona główna

2013-08-13 11:26
     Pokrzywdzony zmarł  05.08.2013 r. w UCK w Gdańsku. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz w Gdańsku.     
      Z  dotychczasowych ustaleń  wynika,  że  04.08.2013r. około godziny 12.20 funkcjonariusze z III Komisariatu Policji w Gdańsku  udali się na ulicę Wallenroda 5/4 w Gdańsku. Z otrzymanego zgłoszenia wynikało bowiem, że nieznany mężczyzna próbował dostać się przez znajdujące się na parterze budynku okno, do mieszkania 72-letniego mężczyzny.
     Na miejscu zastali zgłaszającego oraz leżącego na ziemi w ogródku, w otoczeniu kliku postronnych osób mężczyznę. Z relacji pokrzywdzonego wynikało, że  mężczyzna ten próbował dostać się do jego mieszkania przez otwarte okno. Był agresywny, rzucał w niego doniczkami z kwiatami.  Nadto groził, że jeżeli  nie odsunie się od okna, to go zabije.
      Funkcjonariusze Policji zatrzymali  napastnika. Okazał się  nim  29 letni Paweł T.. W trakcie tej czynności wymieniony nie reagował na polecenia funkcjonariuszy. Był agresywny słownie oraz stawiał opór.  Użyto wobec niego ręcznego miotacza gazu. Wówczas położył się na ziemi i założono mu kajdanki. Podczas umieszczania  w radiowozie mężczyzna  kopnął w brzuch jednego z funkcjonariuszy.  Groził mu również zabójstwem.  Ponownie został położony na brzuchu na ziemi i obezwładniony. Podczas przewożenia  do Komisariatu  nadal  był agresywny. W związku z powyższym dodatkowi Policjanci z III Komisariatu  udzielili  pomocy przy  wyprowadzaniu Pawła T. z radiowozu. Z uwagi na coraz silniejsze pobudzenie zatrzymanego,  wezwano Pogotowie Ratunkowe. W trakcie oczekiwania na przyjazd karetki, mężczyzna nagle stracił przytomność. Policjanci podjęli akcję reanimacyjną, która była prowadzona  do czasu przyjazdu lekarza. Zatrzymany został przewieziony do UCK w Gdańsku, gdzie zmarł.
      W badaniu toksykologicznym wykryto u mężczyzny etanol w stężeniu 2 %o. Przy czym przeprowadzone przez  funkcjonariuszy Policji dokonujących zatrzymania badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu dało wynik 0 %o.
      Prokuratura otrzymała  wstępną opinię sądowo-lekarską po przeprowadzonej sekcji  zwłok Pawła T.  Wynika z niej, że  bezpośrednią przyczyną śmierci Pawła T. była ostra niewydolność krążenia i oddychania. Przy czym na tym etapie biegli nie ustalili przyczyny i  mechanizmu śmierci. Natomiast jako przyczynę zgonu  wykluczyli: uraz mechaniczny, termiczny, porażenie prądem oraz zatrucie substancjami powodującymi charakterystyczne zmiany morfologiczne makroskopowe, możliwe do stwierdzenia w czasie sekcji zwłok. Zawnioskowali o wykonanie przesiewowego badania chemiczno-toksykologicznego na obecność środków odurzających. Prokurator dopuścił dowodu z badań chemiczno-toksykologicznych.
      Obecnie na bieżąco prowadzone są czynności, których  celem jest wszechstronne wyjaśnienie okoliczności i przyczyny śmierci pokrzywdzonego.
Prokuratura Okręgowa w Gdańsku © 2006 - 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone