Strona główna

2013-11-13 12:14

        Do zdarzenia doszło 18 sierpnia 2013 r. na Plaży Miejskiej w Gdyni.Tego dnia na plaży znajdowali się przebywający na przepustce  marynarze  kadry zawodowej statku Cauhtemoc oraz kadeci Akademii Marynarki  Wojennej w Veracruz. Od godzin porannych na plaży przebywała również  grupa około 400  kibiców Klubu Ruchu Chorzów, którzy  przyjechali  do Gdyni  w związku z zaplanowanym na ten dzień meczem ich klubu z  Klubem Arka Gdynia.        

        Około  godziny  15.00  grupa kibiców zaatakowała  obywateli  Meksyku. Dwóm z nich zadali szereg kopnięć i uderzeń w różne części ciała. Jeden z pokrzywdzonych doznał obrażeń w postaci wstrząśnienia pnia mózgu oraz wstrząśnienia siatkówki oka prawego, drugi wstrząśnienia pnia mózgu  oraz odmy opłucnowej.

        W wyniku podjetych czynności zidentyfikowano osiem osób biorących udział w zdarzeniu. Zarzucono im popełnienie przestępstwa  z art. 158 § 1 k.k. w zb z art. 254 § 1 k.k. w zw.   z art. 57 a § 1 k.k. w zw z art. 11 § 2 k.k., to jest  czynny udział  w gwałtowanym zamachu na obywateli Meksyku, w toku którego dokonali pobicia dwóch z nich, przy czym czynu tego dopuścili się działając publicznie i bez powodu, okazując przez to rażące lekceważenie porządku prawnego ( występek o charakterze chuligańskim ). Zarzucone im przestępstwo zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności.

        W toku postępowania przygotowawczego Sąd, na wniosek prokuratora tymczasowo aresztował siedmiu podejrzanych. Aktem oskarżenia objęto te siedem osób.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku © 2006 - 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone