Strona główna

2014-01-03 11:24

       Prowadzone w tej sprawie postępowanie Prokuratury Okręgowej  w  Gdańsku zostało zakończone skierowaniem wobec  dwóch osób aktu oskarżenia  do Sądu Rejonowego Warszawa Praga-Północ w Warszawie.       

       Sprawcy działali w okresie od lipca 2009 roku do marca 2010 roku na terenie Gdańska. Włamań do kont dokonywali poprzez niezabezpieczone sieci WIFI. W procederze wykorzystali 20 numerów IP. Przejęcia kont dokonywali przy pomocy specjalnie spreparowanej wiadomości email z linkiem do fałszywej strony logowania allegro. Strona ta służyła do przechwytywania nazwy użytkownika i hasła do konta. Przesyłana wiadomość wizualnie przypominała wiadomości wysyłane przez serwis allegro.pl. Dysponując hasłem do konta użytkownika sprawcy wprowadzali zmiany dotyczące numeru rachunku bankowego, który jest automatycznie widoczny w  wiadomościach dla kupującego. W procederze wykorzystano 12 rachunków bakowych,  na które  kupujący wpłacali pieniądze z aukcji danego użytkownika lub nieprawdziwych aukcji, wystawianych na koncie użytkownika przez sprawców.  

        Oskarżonym zarzucono doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem użytkowników kont  na kwotę nie mniejszą niż 577 tysięcy złotych. Zarzucono im również popełnienie szeregu przestępstw usiłowania doprowadzenia użytkowników kont do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Zamierzonego  celu jednak nie osiągnęli  bądź to z uwagi na szybką reakcję pokrzywdzonego lub  reakcję  administratora  systemu w związku z ujawieniem włamania do konta.

         Pawłowi G. zarzucono popełnienie łącznie  134 przestępstw, w tym 57 oszustw dokonanych. Drugiemu oskarżonemu Mariuszowi L. zarzucono popełnienie trzech przestępstw, w tym dwóch dokonanych. Zarzuconych przestępstw dopuścił się  działając wspólnie i w porozumieniu z Pawłem G.        

        Obaj przyznali się do ich popełnienia oraz złożyli wyjaśnienia.

        Za zarzucone im przestępstwa, zakwalifikowane  z art. 286 § 1 k.k. w zb. z art. 27 § 1 k.k. w zb. z art. 269b § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. oraz art. 13 § 1 k.k. w zw z art. . 286 § 1 k.k. w zb. z art. 287 § 1 k.k. w zb. z art. 269b § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.   grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności .     

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku © 2006 - 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone