Strona główna

2014-03-11 08:21

          Prokuratura Okręgowa w Gdańsku nadzoruje postępowanie  w sprawie oszustwa. Trzy osoby oszukały kilkadziesiąt osób.   

          Krystyna P.  i Monika P.,  babcia i matka Piotra  G. kontaktując się telefonicznie z różnymi osobami i wprowadzając je w błąd, informowały o dramatycznym  stanie jego  zdrowia oraz  potrzebie wsparcia finansowego jego leczenia.  Piotr G. wraz z matką miał przebywać w klinice na terenie USA, w której miał  zostać poddany zabiegowi operacyjnemu. Swoich rozmówców kobiety informowały o zagrożeniu jego życia w przypadku zaprzestania leczenia. Osoby, do których dotarły kobiet, poruszone dramatycznym apelem, przekazywały pieniądze w formie pożyczki, bądź darowizny. Pieniądze były wpłacane na trzy wskazane przez kobiety konta bankowe.

         W okresie od maja 2011 roku do czerwca 2013 r. wpłacono łącznie nie mniej niż 2.420.000 złotych, w kwotach od kilkudziesięciu złotych do kilkuset tysięcy złotych. Najwyższa wpłata przekraczała 1.400.000 złotych. Wypłat z kont dokonywał Piotr G. przeznaczając je na swoje  wydatki. W tym czasie, jak ustalono, nie przebywał na terenie USA i nie był poddawany żadnym zabiegom leczniczym. Pieniądze nie zostały zwrócone wpłacającym.                 

       Krystyna P. i Monika P. zostały zatrzymane w dniu 4.03.2014 r. Prokurator przedstawił im zarzuty doprowadzenia wspólnie i w porozumieniu razem z Piotrem G.  40 osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, tj. popełnienia przestępstw z art. 286 § 1 k.k.  

        Podejrzane nie przyznały się do ich popełnienia.  

       Sąd na wniosek prokuratora tymczasowo aresztował  obie podejrzane  na okres 3 miesiące. 

       W związku  z tym, że podejrzane uczyniły z przestępstwa stałe źródło dochodu, a także  z uwagi na  zarzuty dotyczące oszustwa w stosunku do mienia  znacznej wartości,  grozi im   kara do 15 lat pozbawienia wolności.        Tożsame zarzuty zostały sformułowane wobec Piotra G. Trwają czynności mające na celu ustalenie miejsca jego pobytu.   

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku © 2006 - 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone