Strona główna

2014-03-12 09:16

        Prokuratura skierowała  do Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku akt oskarżenia  wobec  dwóch  osób, zarzucając im między innymi posiadanie bez wymaganego zezwolenia broni palnej oraz amunicji.

        W dniu  19 lipca 2013 roku funkcjonariusze KMP w Gdańsku zatrzymali do kontroli samochód osobowy ml-Audi A4. W samochodzie znajdowały się dwie osoby, to jest kierowca Andrzej B. oraz pasażer Łukasz Ł. W samochodzie ujawniono 2 sztuki broni. Nadto w miejscach  zamieszkania mężczyzn ujawniono kilka sztuk sprawnej broni palnej, elementy broni palnej, sto kilkadziesiąt sztuk amunicji, kilkanaście kilogramów materiałów wybuchowych w postaci trotylu, pentrytu, heksogenu oraz prochu strzelniczego, a także narkotyki w postaci marihuany.

        Broń, amunicja i materiały wybuchowe zostały zabezpieczone przez policyjnych antyterrorystów. Po przeprowadzonych badaniach materiały wybuchowe zostały zneutralizowane.

       W związku z informacją, że mężczyźni mogli posiadać plany o charakterze terrorystycznym, zamierzając wysadzić elektrociepłownię w Gdańsku,  w toku postępowania sprawdzany  był wątek terrorystyczny.  Wątek ten został wykluczony.

        Obu mężczyznom przedstawiono zarzut posiadania bez wymaganego zezwolenia broni palnej  i amunicji, to jest  popełnienie przestępstwa  z  art. 263 § 2 kk. Łukaszowi Ł. zarzucono również posiadanie bez wymaganego zezwolenia  substancji  wybuchowych  oraz przyrządów wybuchowych, które mogły sprowadzić niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowa wielu osób, to jest  popełnienie przestępstwa z art. 171 § 1 k.k.. 

      Obaj przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, złożyli wyjaśnienia  i dobrowolnie poddali się karze. W toku postępowania wobec podejrzanych stosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji.   

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku © 2006 - 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone