Strona główna

2014-11-24 11:40

        Wykorzystując współczucie oraz chęci udzielenia wsparcia i pomocy finansowej rzekomo chorej osobie, oskarżone doprowadziły oraz usiłowały  doprowadzić 68 osób prywatnych oraz Fundację Bursztynowego Oko do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie przekraczającej  2.600,000,złotych.

         Krystyna P. i Monika P.,  babcia i matka Piotra  G.  kontaktując się telefonicznie z różnymi osobami i wprowadzając je w błąd, informowały o dramatycznym  stanie jego  zdrowia oraz  potrzebie finansowego wsparcia jego leczenia.  

         Piotr G. wraz z matką miał przebywać w klinice na terenie USA, w której miał  być poddawany  zabiegom  operacyjnym. Swoich rozmówców kobiety informowały o komplikacjach i zagrożeniu jego życia w przypadku zaprzestania leczenia.

        Osoby, do których dotarły, poruszone dramatycznym apelem, przekazywały pieniądze w formie pożyczki, bądź darowizny. Były to kwoty od kilkudziesięciu  do kilkuset tysięcy  złotych. Przy czy jedna  z osób przekazała łącznie1.410.000,00złotych.Pieniądze zawsze były przekazywane z przeznaczeniem na leczenie Piotra G. Wpłacano je na konta bankowe wskazywane przez kobiety,  z których  wyprowadzał  je  niezwłocznie Piotr G.

         Jak ustalono,  pieniądze te przeznaczał  na  swoje, nie związane z leczeniem  wydatki. Żadna z wykonanych przez niego  transakcji nie została przeprowadzona  na terenie  Stanów  Zjednoczonych.

          Działając w powyżej przedstawiony sposób, w okresie od lutego  2011 roku do czerwca 2013 r.  sprawcy wyłudzili łącznie 2.530.470,00 złotych.  Kwota jaką usiłowano  wyłudzić to  105.000, 00 złotych.  

          W tym czasie, jak ustalono, ani Piotr G. ani Monika P. nie przebywali na terenie USA.  Piotr G.  nie był również poddawany żadnym zabiegom leczniczym. W przeszłości był poddawany zabiegom , przy czym od 2010 roku  jego stan zdrowia nie wymagał leczenia. Pieniądze nie zostały zwrócone wpłacającym.  

          W toku postępowania przygotowawczego kobiety nie przyznały się do popełnienia zarzuconych im przestępstw. Na wniosek prokuratora zostały tymczasowo aresztowane.  

         Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Okręgowego w Gdańsku

        W związku  z tym, że  oskarżone z procederu  uczyniły  stałe źródło dochodu, a także  z uwagi na  zarzut dotyczący oszustwa w stosunku do mienia  znacznej wartości,  grozi im  kara do 15 lat pozbawienia wolności.       Tożsame zarzuty zostały sformułowane wobec Piotra G. Aktualnie poszukiwany jest Europejski Nakazem Aresztowania.    

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku © 2006 - 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone