Strona główna

2015-01-02 11:04

         Prokuratura Rejonowa w Pucku zakończyła śledztwo dotyczące sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lotniczym zagrażającej życiu i zdrowiu wielu osób .

 

         W  rejonie miejscowości Gnieżdżewo powiat Pucki  śmigłowce wojskowe posiadają korytarz wyznaczony do lotów treningowych. Kilkakrotnie w  sierpniu 2014r. sprawca posługując się emiterem światła laserowego celował w latające helikoptery. Wszystkie zdarzenia miały miejsce po zmroku w godzinach wieczornych. Podczas kolejnego lotu treningowego  1 września 2014r. śmigłowiec Anakonda został ponownie oświetlony przez promień lasera. Działanie światła oraz odbitych w kabinie refleksów światła powodowały chwilowe olśnienie i oślepienie pilotów i pozostałej załogi co uniemożliwiało odczyt i kontrolę urządzeń pokładowych w czasie lotu.

        Sprawca został zatrzymany przez funkcjonariuszy Policji w chwili, gdy bawił się wskaźnikiem laserowym celując w helikopter.  

        Konradowi O.  zarzucono sprowadzenie w dniach 7, 11, 20 sierpnia oraz 1 września 2014 r.  sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lotniczym zagrażającej życiu i zdrowiu wielu osób, tj. popełnienie przestępstw z art. 174 § 1 k.k. w zb. z art. 211 pkt. 1  ust. 12 ustawy Prawo Lotnicze.  Przesłuchany w charakterze podejrzanego  przyznał się częściowo do ich popełnienia. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

       W wtoku śledztwa  prokuratur zastosował wobec podejrzanego  środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji oraz poręczenia majątkowego .

 

         Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego w Wejherowie.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku © 2006 - 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone