Strona główna

2015-02-09 11:52

      Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz Gdańsku zakończyła postępowanie przygotowawcze w sprawie  podpaleń samochodów. 

      W nocy z 4 na 5 września 2014r. w Gdańsku, wzdłuż ul. Tarasy,  Kartuska, Śniadeckiego, Paska, Skarpowa,  Aleja Zwycięstwa oraz Cygańska Górka, spłonęło 21 pojazdów. Jak ustalono, 19 pojazdów zostało celowo podpalonych.  2 pozostałe  uległy uszkodzeniu w wyniku przeniesienia się ognia z samochodów podpalonych. Łączna wartość  zniszczonego i uszkodzonego  mienia  przekryła  530 tysięcy złotych.

      Powołany w sprawie  biegłego z zakresu pożarnictwa stwierdził, że  gdyby nie akcja gaśnicza,  straty powstałe w wyniku podpalenia samochodów,  mogły być o wiele większe. Podpalenia sprowadzały bowiem bezpośrednie  niebezpieczeństwo  dla mienia w wielkich rozmiarach.  

       Zarzut zniszczenia mienia  znacznej wartości  poprzez podpalenie i sprowadzenia zdarzenia w postaci pożaru zagrażającego mieniu w wielkich rozmiarach, to jest popełnienie  przestępstwa z art. 288 § 1 k.k. w zw. z art. 294 § 1 k.k. w zb z art. 163 § 1 pkt. 1 k.k. w zw. z art. 12 k.k.,  przedstawiono  Marcinowi W.  Przesłuchany w  charakterze podejrzanego przyznał się do jego popełnienia i złożył wyjaśnienia. Nie wiedział dlaczego podpalał samochody. Wybierał je losowo, podpalając  zapalniczką.  

      Na wniosek prokuratora podejrzany został tymczasowo aresztowany  przez Sąd.

     Akt oskarżenia przeciwko Marcinowi W. został skierowany do Sądu Rejonowego Gdańsk – Południe w Gdańsku II Wydział Karny.

     Zarzucone Marcinowi  W.  przestępstwo  zagrożone jest karą od roku do 10 lat pozbawiani wolności.   

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku © 2006 - 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone