Strona główna

2015-06-30 10:15

        Skierowanym do Sądu aktem oskarżenia  Prokuratura Okręgowa w Gdańsku objęła dwie osoby,   Katarzynę Ś. oraz Aleksandra G.

       Postępowanie  w sprawie  doprowadzenia  szeregu  banków  do niekorzystnego rozporządzenia mieniem prowadził Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą  KWP w Gdańsku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

       Katarzyna Ś. prowadziła w Tczewie działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa w sprzedaży ratalnej towarów oraz zawieraniu umów kredytowych.

      Jak ustalono w toku postępowania, działalność ta w rzeczywistości służyła wyłudzaniu przez nią oraz Aleksandra G. kredytów na fikcyjne osoby.  Katarzyna Ś. w imieniu banków sporządzała umowy o kredyt,  wpisując w  ich treść fikcyjne dane personalne. Inne osoby, nakłaniane przez Aleksandra G. podpisywały się  pod  umowami jako klienci. Tak przygotowane umowy, wraz z  innymi podrobionymi dokumentami, Katarzyna Ś. przekazywała do banków. Kwota udzielonego kredytu wraz z  należną  jej prowizją  była przelewana na konto Katarzyny Ś.

       Działając w ten  sposób, w latach 2007-2012 wyłudzili z różnych banków  ponad 3 miliony 700 tysięcy złotych. Ponad połowa tej kwoty została zwrócona bankom w formie spłaty rat kredytowych. Jak ustalono miało to na celu  opóźnienie  ujawnienia procederu przez banki. Z innych działań,  które miały opóźnić reakcję banków, było wykorzystanie danych adresowych osób powiązanych towarzysko i rodzinnie. Ułatwiało to przejmowanie korespondencji bankowej kierowanej do „klientów”. Korespondencja ta  była przejmowana również w inny sposób, np. odbierana bezpośrednio od listonosza lub  wyjmowana ze skrzynek pocztowych.

      Katarzynie Ś. oraz Aleksandrowi G. zarzucono popełnienie wspólnie i w porozumieniu  łącznie  765 przestępstw  wyłudzenia  kredytów na szkodę szeregu banków.

      Katarzyna S. przyznała się do udziału w procederze podając, że nakłonił ją do tego Aleksander G.  Również Aleksander G. przyznał się do udziału w procederze wskazując, że kierowała nim Katarzyna Ś.  

      Zarzucone im przestępstwa zakwalifikowano  z art.  286 § 1 k.k. w zb. z art. 297 § 1 k.k. w zw.  z art. 270 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k.

       Z uwagi  na to, że  oskarżeni  z procederu  uczynili sobie stałe źródło dochodu,  grozi im  kara do 12 lat pozbawienia wolności.

       Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego w Tczewie .

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku © 2006 - 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone