Strona główna

2015-09-29 12:00

     Postępowanie zostało zainicjowane w grudniu 2010 roku materiałami prasowymi, wynikami kontroli przeprowadzonej przez Rzecznika Praw Dziecka oraz zawiadomieniem Dyrektora szpitala.     

     Skierowanym do Sądu Rejonowego w Starogardzie Gdańskim aktem oskarżenia objęte zostały trzy osoby, lekarz Anna M. pełniącą funkcję ordynatora Oddziału XXIII oraz Mirosław L. i Marcin O.  zatrudnieni  na tym oddziale w  charakterze salowych.

     Oddział XXIII o Wzmocnionym Zabezpieczeniu dla Nieletnich został utworzony w stycznie 2009 roku. Przebywa na nim młodzież  w  wieku  13-18 lat. Przyjmowana jest na podstawie  decyzji  Sądu  o wykonaniu  środka  zabezpieczającego  o charakterze leczniczo- izolacyjnym.

      Prokurator zarzucił oskarżonym fizyczne i psychiczne znęcania się nad 42 małoletnimi pacjentami, to jest popełnienie przestępstwa z art. 207 § 1 k.k.    

    Annie M. zarzucono bezpodstawne decydowanie o przedłużaniu stosowania zabezpieczeń w postaci unieruchomienia i izolacji. Podejmowanie decyzji o stosowaniu wobec małoletnich pacjentów długotrwałych kar stania, karaniu zimnym prysznicem, pozbawianiu  prawa do codziennego spaceru oraz ograniczaniu wizyt rodziny. Zmuszanie pacjentów do przyjmowania pozycji krzesełka i wykonywaniu żabek. Nadużywanie iniekcji, w tym  iniekcji placebo. W stosunku do  dwóch pacjentów  podjęcie  decyzji o  ich wyprowadzeniu w piżamie i boso na  mróz i śnieg. Stosowanie odpowiedzialność zbiorową w myśl zasady „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. Ośmieszanie i upokarzanie pacjentów poprzez przyklejanie do ich odzieży kartek z obraźliwymi napisami. Manipulowanie i namawianie do przekazywania informacji na temat innych pacjentów, jak również prowokowanie do agresji  wobec innych. Do takich i innych zachowań objętych zarzutem  dochodziło w  okresie od stycznia 2009 roku do grudnia 2010 roku.  

       Mirosławowi L. zarzucono szarpanie i  bicie pacjentów, w tym smyczą od kluczy oraz kluczami.  Wyzywanie słowami wulgarnymi, zrzucanie z łóżek i zabieranie materacy. Wyprowadzenie dwóch pacjentów w piżamie i boso na mróz i śnieg.  Zarzut obejmuje okres od stycznia 2009 roku do listopada 2010 roku.

      Marcinowi O. zarzucono szarpanie, popychanie oraz bicie pacjentów, wyzywanie słowami wulgarnymi i naśmiewanie się z nich. Zbyt mocne zaciskanie pasów  unieruchamiających, po uprzednim dorobieniu dziurek. Nadto prowokowanie do zachowań agresywnych. Zarzut obejmuje okres od lutego 2009 roku do listopada 2010 roku. 

       Oskarżeni nie przyznają się do popełnienia zarzuconych im przestępstw.

      Przestępstwo  z art. 207 § 1 k.k. zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku © 2006 - 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone