Strona główna

2016-06-13 12:50

Prokuratura Rejonowa w Gdyni wszczęła śledztwo w sprawie usiłowania w dn. 11.06.2016r. przerwania ciąży za zgodą kobiety ciężarnej z naruszeniem przepisów ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (Dz. U. Nr 17, poz. 78 ze zm.).

 

W toku śledztwa Prokuratura zarzuciła 55 letniemu lekarzowi usiłowanie dokonania zabiegu przerwania ciąży za zgodą kobiety ciężarnej, z naruszeniem przepisów ustawy.

Podejrzany nie przyznał się do przedstawionego mu zarzutu i odmówił składania wyjaśnień.

Nadto 36 letniej kobiecie przedstawiono zarzut pomocnictwa lekarzowi w  dokonaniu zabiegu przerwania ciąży z naruszeniem przepisów ustawy.

Podejrzana złożyła wyjaśnienia.

Do dokonania przestępstwa wyczerpującego dyspozycję art. 152§1 k.k. nie doszło z uwagi na zatrzymanie przez funkcjonariuszy policji.

Wobec w/w podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci dozoru Policji oraz w stosunku do lekarza dodatkowo także poręczenia majątkowego. 

Jednocześnie zgromadzony materiał dowody pozwolił na przedstawione zarzutu pomocnictwa do dokonania nielegalnej aborcji kolejnej osobie – 47 letniemu mężczyźnie, który pełnił rolę pośrednika kontaktując pacjentkę z lekarzem. Podejrzany złożył wyjaśnienia.

Aktualnie materiał zgromadzony w sprawie jest analizowany, na bieżąco realizowane są niezbędne czynności procesowe.

Przestępstwo z art. 152§1 k.k. – kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę z naruszeniem przepisów ustawy – podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Zgodnie z treścią §2 art. 152 k.k. – tej samej karze podlega, kto udziela kobiecie ciężarnej pomocy w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy lub ją do tego nakłania.

 

Rzecznik Prasowy

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku

Tatiana Paszkiewicz

          

 

 

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku © 2006 - 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone