Strona główna

2016-10-31 15:20

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku podjęła decyzję o wdrożeniu procedury Europejskiego Nakazu Aresztowania wobec trzech osób – jednej osoby podejrzanej o dokonanie w dniu 7.10.2016r. zabójstwa w Kwidzynie, a także dwóch osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa poplecznictwa – czyli utrudniania postępowania karnego prowadzonego w sprawie dokonanego w dniu 7.10.2016r. zabójstwa, poprzez pomaganie sprawcy przestępstwa w ukryciu i ucieczce (art.239§1k.k.).

W efekcie podjętych działań, w dniu 21.10.2016r.  na terenie Niemiec, doszło do zatrzymania w/w trzech osób - mężczyzn w wieku od 24 do 29 lat, mieszkańców  powiatu kwidzyńskiego.

Wobec podejrzanych zostały wszczęte procedury zmierzające do ich przekazania stronie polskiej. 

Jednocześnie w sprawie w dniu 9.10.2016r. – oceniając wówczas pozyskany materiał dowodowy – przedstawiono trzem innym mężczyznom w wieku od 20 do 22 lat, zarzuty dokonania zabójstwa 20 – letniego pokrzywdzonego w dn. 7.10.2016r. w Kwidzynie, przyjmując, że działali wspólnie i w porozumieniu.   

Wobec podejrzanych Sąd, na wniosek prokuratury, zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.

Na tym etapie sprawę przejęła do dalszego prowadzenia Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. 

Realizowane w toku śledztwa czynności, przyczyniły się do pozyskania nowych źródeł dowodowych i dokonania nowych istotnych w sprawie ustaleń.

Na podstawie uzupełnionego i zweryfikowanego materiały dowodowego, prokurator podjął decyzję o uchyleniu, wobec dwóch podejrzanych, zastosowanych - jako środki zapobiegawcze - aresztów.  Natomiast wobec w/w trzeciego z podejrzanych nadal ten środek zapobiegawczy jest stosowany.       

Następnie w dniu 14.10.2016r. Prokurator przedstawił kolejnej osobie – 20-letniemu mężczyźnie – zarzut utrudniania postępowania karnego poprzez pomaganie sprawcy przestępstwa w uniknięciu odpowiedzialności karnej. Wobec podejrzanego, na wniosek prokuratora, Sąd zastosował jako środek zapobiegawczy tymczasowe aresztowanie.

 

Rzecznik Prasowy

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku   

Tatiana Paszkiewicz     

 

    

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku © 2006 - 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone