Strona główna

2017-02-04 11:32

Prokuratura Rejonowa Gdańsk – Wrzeszcz w Gdańsku została w dn. 11 lutego 2014r. powiadomiona przez Areszt Śledczy w Gdańsku o targnięciu się na życie jednego z osadzonych. Następnie w marcu 2014r. uzyskano informację, że w/w zmarł w szpitalu.  

 

Prokuratura przeprowadziła śledztwo, w którym – z uwagi na charakter zdarzenia oraz skomplikowany proces dowodzenia – zrealizowano szereg czynności procesowych, w tym przesłuchano kilkudziesięciu świadków, m.in. funkcjonariuszy Aresztu Śledczego w Gdańsku i innych jednostek penitencjarnych, a także osób osadzonych w AŚ.

Uzyskano także opinie biegłych z zakresu różnych specjalności, w tym bardzo istotną opinię biegłego z zakresu badania pisma ręcznego – odnoszącą się do ujawnionego w celi listu pożegnalnego pokrzywdzonego. Na podstawie tej opinii przyjęto, że list był dyktowany. Brak dobrowolności w jego sporządzeniu potwierdziła, jak następnie ustalono po weryfikacji, także jego treść, m.in. nieprawdziwe stwierdzenia, w tym podziękowania za pomoc współwięźniom.

 

Prokurator zdecydował o przedstawieniu zarzutów dwóm współosadzonym, którzy przez kilka dni w grudniu 2013r. przebywali w jednej celi z pokrzywdzonym. Wówczas byli oni w wieku 20 i 19 1at. Podejrzanym zarzucono, że znęcali się psychicznie i fizycznie ze szczególnym okrucieństwem nad pokrzywdzonym (l. 20), m.in. poniżali go i bili, grozili pozbawieniem życia, uniemożliwiali sen, podpalali palce pokrzywdzonego zapalniczką, a następnie doprowadzili pokrzywdzonego do targnięcia się na własne życie, w ten sposób, że wielokrotnie go do powyższego namawiali i udzielali pomocy, m.in. poprzez wykonanie pętli wisielczej.                

 

Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu. Jeden z podejrzanych częściowo potwierdził jedynie okoliczności dotyczące znęcania się nad pokrzywdzonym. Podejrzani podali, że w czasie, gdy pokrzywdzony targnął się na życie spali, jak jednak ustalono krytycznego dnia obserwowali ten moment. 

 

Podejrzani byli karani za przestępstwa przeciwko mieniu i w czasie popełnienia przestępstwa odbywali kilkuletnie wyroki. 

 

W toku śledztwa przedstawiono także zarzut 20-latkowi, który udzielił pomocy w/w w doprowadzeniu pokrzywdzonego do targnięcia się na życie, w ten sposób, że na polecenie podejrzanych zasłonił wizjer wspólnie zajmowanej celi, uniemożliwiając interwencję funkcjonariuszy Służby Więziennej Aresztu.   

 

Prokuratura skierowała akt oskarżenia do Sądu Okręgowego  Gdańsku w dniu 12 maja 2015r., uznając, że zgromadzony materiał dowodowy wykazał, że podejrzani dopuścili się zarzucanych im czynów. 

 

W dniu 19.01.2017r Sąd uwzględnił argumentację prokuratury i skazał w/w oskarżonych (o przestępstwo z art.207§3k.k., art.151k.k.) na kary 8 lat pozbawienia wolności, zaś  podejrzanego o pomocnictwo do popełnienia przestępstwa z art. 151k.k. – na karę 2 lat pozbawienia wolności.

 

Wyrok nie jest prawomocny. 

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku © 2006 - 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone