Strona główna

2017-02-09 16:48

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku nadzoruje postępowanie w sprawie przyjmowania korzyści majątkowych w związku z pełnieniem funkcji publicznej.

W toku śledztwa Komenda Wojewódzka Policji zatrzymała w dn. 7.02.2017r. cztery osoby związane z przestępczym procederem.

Prokurator przedstawił  57-letniemu lekarzowi – 12 zarzutów dotyczących przyjmowania przez kilka miesięcy w 2016r. korzyści majątkowych w zamian za wystawianie, bez badania pacjenta, a częstokroć bez kontaktu z pacjentem, zwolnień lekarskich, w których poświadczał nieprawdę (art.228§3k.k. oraz art.271§3k.k).

Podejrzany przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia.

Na wniosek prokuratury Sąd zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

 

Ponadto dwóm osobom (kobiecie l.49, mężczyźnie l.28) zarzucono ułatwianie w/w lekarzowi popełnianie przestępstw poprzez przekazywanie danych pacjentów oraz uzyskanych pieniędzy. W tym zakresie - podejrzanej przedstawiono 4 zarzuty, natomiast podejrzanemu  1 zarzut, przy czym obejmujący kilkanaście przypadków przekazywania danych pacjentów.

Podejrzana przyznała się do popełnienia zarzucanych jej czynów, natomiast podejrzany częściowo przyznał się do zarzutu. W/w złożyli wyjaśnienia.

Sąd uwzględnił wnioski prokuratury, stosując wobec w/w areszty na okres 3 miesięcy.

 

W sprawie dwa zarzuty przedstawiono również czwartej podejrzanej – l. 52, która nakłoniła podejrzanego do wystawienia zaświadczenia lekarskiego poświadczającego nieprawdę oraz posłużyła się poświadczającym nieprawdę dokumentem.

Podejrzana przyznała się do przedstawionych jej zarzutów i złożyła wyjaśnienia.

Prokurator zastosował w przypadku podejrzanej jako środek zapobiegawczy dozór Policji.        

 

W toku śledztwa realizowane będą dalsze czynności, w tym weryfikowane zabezpieczone podczas przeszukania dokumenty w postaci kilku bloczków kopii zwolnień lekarskich.   

 

Rzecznik Prasowy

Prokuratury Okregowej w Gdańsku

Tatiana Paszkiewicz

 

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku © 2006 - 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone