Strona główna

2017-03-04 08:51

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wspólnie z CBŚP w Gdańsku prowadzi od stycznia 2016r. śledztwo dotyczące dokonania szeregu wyłudzeń kredytów przez grupę sprawców działających od kilku lat, głównie na terenie województwa pomorskiego, na szkodę banków oraz instytucji finansowych.

 

Aktualnie w sprawie zatrzymano 6 osób (2 kobiety oraz 4 mężczyzn, w wieku od 24 do 53 lat).

 

Czworo zatrzymanych usłyszało zarzuty dokonania szeregu wyłudzeń kredytów w kwotach od 20.000 zł. do 250.000zł., głównie w okresie od 2009-2014. Oszustwa dokonywane były przy wykorzystaniu fałszywych dokumentów. Dwóm podejrzanym zarzucono wyłudzenia mienia znacznej wartości. 

Część kredytów była wyłudzana na tzw. „słupy”.

W tym 49-letniemu podejrzanemu mężczyźnie – prokurator przedstawił zarzuty współdziałania z innymi osobami – tzw. „słupami”, które wcześniej werbował, po to aby wyłudzały kredyty na fałszywe dokumenty.

 

Prokuratura skierowała wnioski o tymczasowe aresztowanie wobec dwóch podejrzanych z zarzutami oszustwa (49-letniego mężczyzny oraz 43-letniej kobiety). Wnioski zostały uznane za zasadne i Sąd zastosował areszty na okres 3 miesięcy.

Natomiast wobec pozostałej dwójki podejrzanych o dokonanie wyłudzeń, prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym – wobec 29-letniej kobiety w postaci dozoru, a wobec 53-letniego mężczyzny – dozoru i zakazu opuszczania kraju.  

 

Z uwagi na rozwojowy charakter sprawy, trwające czynności, w tym weryfikację dokonanych ustaleń, prokuratura na tym etapie nie ujawnia kwestii związanych z ustosunkowaniem się podejrzanych do przedstawionych im zarzutów związanych z przedmiotowymi wyłudzeniami.   

 

Ponadto dwóm zatrzymanym w sprawie mężczyznom (w wieku 35 i 24 lat) prokurator zarzucił usiłowanie dokonania rozboju, do jakiego doszło w styczniu 2017r. na szkodę małżeństwa z województwa zachodniopomorskiego.

Jak ustalono podejrzani dostali się do mieszkania pokrzywdzonych, użyli wobec nich przemocy i ręcznego miotacza gazu, a także posłużyli się bronią palną i usiłowali dokonać zaboru gotówki w kwocie nie mniejszej niż 30.000zł. Przy czym łupem sprawców, zgodnie z założonym planem, miała paść kwota kilku milionów złotych, której jednak w mieszkaniu nie było. Sprawcy uciekli z miejsca zdarzenia z uwagi na interwencję jednego z domowników.  

Podejrzani przyznali się do zarzutów i złożyli wyjaśnienia.

Wobec tych podejrzanych prokurator także wystąpił do Sądu z wnioskami o zastosowanie tymczasowego aresztowania, które zostały uwzględnione.   

 

Jednocześnie sprawstwo polecające w zakresie przedmiotowego usiłowania rozboju, zarzucono również w/w 49-letniemu podejrzanemu (któremu przypisano wyłudzenia kredytów). W/w zaplanował popełnienie tego przestępstwa i polecił jego dokonanie pozostałym dwóm sprawcom. Podczas zajścia czekał na wspólników w samochodzie, którym następnie w/w uciekli z miejsca zdarzenia.

Do popełnienia tego czynu podejrzany nie przyznał się i odmówił składania wyjaśnień.

 

Przestępstwo rozboju – z uwagi na przyjętą kwalifikację z art. 280§2k.k. – zagrożone jest karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 (do 15lat).

Natomiast przestępstwo oszustwa (art.286§1k.k) zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 8, przy czym jeśli wyłudzenie dotyczyło mienia znacznej wartości – wówczas zagrożenie wynosi lat 10 (art.294§1k.k.).

 

Tatiana Paszkiewicz

Rzecznik Prasowy

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku 

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku © 2006 - 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone