Strona główna

2017-03-22 11:51

Prokuratura Rejonowa w Starogardzie Gdańskim nadzoruje śledztwo w sprawie wprowadzania do obrotu znacznej ilości środków odurzających i substancji psychotropowych.

 

W toku realizowanych czynności w dn. 8.03.2017r. dokonano przeszukania w wytypowanym, wynajmowanym przez sprawców, mieszkaniu w Starogardzie Gdańskim. Zabezpieczono znaczne ilości narkotyków - ponad 1kg.600g marihuany oraz ponad 1 kg. 100g amfetaminy.

 

W sprawie zarzuty przedstawiono pięciu podejrzanym – mężczyznom w wieku od 20 lat do 48 lat. Natomiast szósta osoba podejrzana o udział w obrocie narkotykami jest aktualnie poszukiwana.

 

Trzech podejrzanych usłyszało zarzuty uczestniczenia w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających oraz substancji psychotropowych – marihuany i amfetaminy w ilościach zabezpieczonych podczas przeszukania (tj. przestępstwa z art. 56 ust.3 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii).

Wobec podejrzanych o udział w obrocie narkotykami, prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd uwzględnił wnioski stosując areszty w dn. 10.03.2017r. oraz co do jednego z podejrzanych w dniu 21.03.2017r. 

 

Kolejnym dwóm podejrzanym przedstawiono zarzuty dotyczące udzielania innym osobom środków odurzających (tj. przestępstwa z art.59 ust.1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii). 

Dodatkowo jednemu z w/w podejrzanych zarzucono posiadanie znacznej ilości substancji odurzającej w postaci marihuany, w ilości ponad 100g, która została zabezpieczona w dn.9.03.2017r. podczas przeszukania miejsca jego zamieszania.

Wobec podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji.

 

Jak dotychczas ustalono przestępczy proceder, polegający na m.in. przechowywaniu narkotyków oraz ich rozprowadzaniu m.in. na dyskotekach w Starogardzie Gdańskim, trwał od października 2016r. do marca 2017r.

Podejrzani nie przyznali się do przedstawionych im zarzutów, za wyjątkiem podejrzanego, który przyznał się do zarzutu posiadania narkotyków.

W/w złożyli wyjaśnienia.

 

Podejrzanym o uczestniczenie w obrocie znaczną ilością środków odurzających i substancji psychotropowych grozi kara pozbawienia wolności do lat 12. Natomiast udzielanie innym osobom środków odurzających i substancji psychotropowych zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 10. Podobnie jak posiadanie znacznej ilości narkotyków. 

 

Tatiana Paszkiewicz

Rzecznik Prasowy

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku 

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku © 2006 - 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone