Strona główna

2017-03-30 11:26

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji pozostającym we współpracy z policją hiszpańska oraz Europolem, prowadzi śledztwo dotyczące działania międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej.

 

 

Funkcjonariusze gdańskiego Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 7 osób – członków grupy przestępczej zajmującej się przemytem haszyszu z Hiszpanii do Polski, przemytem suszu tytoniowego z Bułgarii do Polski oraz nielegalną produkcją papierosów.

W toku postępowania zabezpieczono ponad 200 kg haszyszu, co stanowi co najmniej 200.000 porcji handlowych o wartości ponad 3,2 mln. zł. Zlikwidowano fabrykę nielegalnych papierosów, zlokalizowaną w powiecie żuromińskim, w której zabezpieczono także 12 ton suszu tytoniowego.

   

Prokuratura przedstawiła wszystkim 7 zatrzymanym osobom – mężczyznom w wieku od 23 do 50 lat – zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw oraz przestępstw skarbowych.

Podejrzani usłyszeli również zarzuty dokonania przestępstw karno-skarbowych polegających – w zależności od pełnionej roli w grupie przestępczej – na m.in. przewiezieniu z Bułgarii do Polski suszu tytoniowego w ilości 12 ton, bez uiszczenia należności celno-skarbowych, a także na uczestniczeniu w nielegalnym wytwarzaniu wyrobów tytoniowych w ilości ponad 6,5 mln. sztuk papierosów, a następnie ich dystrybucji, bez uiszczania należności podatkowych. W wyniku tych przestępstw doszło do uszczuplenia należności publicznoprawnych w kwocie ponad 16 mln.zł. 

Ponadto dwóm podejrzanym (kierowcy oraz prowadzącemu firmę transportowo – spedycyjną) zarzucono dokonanie przemytu haszyszu tj. wewnątrzwspólnotowego nabycia i przewiezienia z Hiszpanii do Polski znacznej ilości środka odurzającego w postaci 216 kg. haszyszu.

 

Tylko jeden z podejrzanych przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Dwóch podejrzanych odmówiło składania wyjaśnień, pozostali złożyli wyjaśnienia. 

Prokurator skierował do Sądu wnioski o tymczasowe aresztowanie wobec wszystkich podejrzanych. Sąd zastosował areszty na okres trzech miesięcy.

Podejrzanym o dokonanie przemytu znacznej ilości haszyszu grozi kara pozbawienia wolności od lat 3 do lat 15.

Za zarzucony podejrzanym udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

Natomiast przestępstwa karno-skarbowe, przy możliwym zastosowaniu nadzwyczajnego obostrzenia kary, zagrożone są karą 6 lat pozbawienia wolności.  

 

Jak ustalono do przestępczego procederu była wykorzystywana specjalnie dla tego celu utworzona firma transportowo – spedycyjna, z województwa pomorskiego, kontrolowana przez jednego z członków grupy.

 

Funkcjonariusze CBŚP na początku marca 2017r. uzyskali informację o zaplanowanym przemycie znacznej ilości narkotyków, które miały zostać sprowadzone z Hiszpanii do Polski.

W efekcie zrealizowanych czynności, doszło do zatrzymania – po wjeździe do Polski – wytypowanego TiRa. Był to pojazd wracający z Hiszpanii z ładunkiem pomidorów.

W trakcie przeszukania naczepy ujawniono skrytkę z zawartością 200 pakietów zawierających haszysz w ilości 216 kg haszyszu. Jak ustalono wartość towaru w obrocie hurtowym przekracza 3,2 mln.zł.

Zatrzymano kierowcę samochodu. 

 

W toku kolejnych czynności funkcjonariusze dokonali przeszukania wytypowanej nieruchomości, położonej w powiecie żuromińskim, ujawniając funkcjonującą nielegalną fabrykę papierosów z kompletną linią do produkcji papierosów wraz z niezbędnymi komponentami. Zabezpieczono również susz tytoniowy w ilości nie mniejszej niż 12 ton.

Na miejscu zatrzymano 4 osoby – obywateli Grecji, Bułgarii, Ukrainy i Polski.

 

W toku trwającego śledztwa, prokurator wydał postanowienia o zatrzymaniu dwóch kolejnych osób – prowadzącego firmę transportowo – spedycyjną oraz kolejnego współpracującego z firmą kierowcę.   

 

Ustalono, że zabezpieczony towar w postaci 12 ton suszu tytoniowego, został na początku marca 2017r. przywieziony z terenu Bułgarii do Polski, bez uiszczenia należności celno-skarbowych. To spowodowało uszczuplenie należności publicznoprawnych w kwocie ponad 9 mln. zł.

  

W toku postępowania ustalono również, że zlikwidowana wytwórnia papierosów działała już od końca 2016r.

W tym czasie członkowie grupy nielegalnie wytworzyli ponad 6,5 mln. sztuk papierosów, które były przemycane w transportach z owocami do krajów Unii Europejskiej, celem wprowadzenia do obrotu. Powyższe zaś spowodowało uszczuplenia należności publicznoprawnych  (z tytułu podatku akcyzowego oraz VAT) w kwocie ponad 7 mln. zł.

 

Sprawa ma charakter rozwojowy. 

 

Tatiana Paszkiewicz

Rzecznik Prasowy

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku 

 

 

   

 

 

 

 

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku © 2006 - 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone