Strona główna

2017-04-03 09:01

Prokuratura Rejonowa w Wejherowie skierowała do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia przeciwko 49-letniemu sprawcy, któremu zarzucono znęcanie się fizycznie i psychiczne nad żoną oraz jej zabójstwo.

 

Jak ustalono oskarżony od 2000r. przez kilka lat, znęcał się nad pokrzywdzoną, m.in. bijąc ją po całym ciele i znieważając. W dn. 16.06.2009r. oskarżony pozbawił 40-letnią pokrzywdzoną życia, w ten sposób, że założył jej foliowy worek na głowę i udusił. Następnie sprawca w ogrodzie, na terenie zamieszkałej przez siebie posesji, wykopał dół, do którego wrzucił ciało zabitej żony. Przykrył je wapnem, betonowymi płytami i warstwą ziemi. 

Dwa dni po zabójstwie sprawca zgłosił zaginięcie żony. Komisariat Policji w Rumi przeprowadził czynności poszukiwawcze, które wówczas jeszcze nie wyjaśniły okoliczności zdarzenia. 

 

Prokuratura Rejonowa w Wejherowie na początku 2016r. zdecydowała o ponownej analizie sprawy, pozostającej w zainteresowaniu organów ścigania. Uwzględniono informacje przekazane przez matkę pokrzywdzonej, wskazującej na okoliczności zaginięcia córki.

Wszczęto śledztwo, w którym czynności wykonywała Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku. Przesłuchano świadków, w tym osoby najbliższe dla pokrzywdzonej oraz jej znajomych.

Prokurator podjął decyzję o przeszukaniu nieruchomości zamieszkałej przez sprawcę, położonej w powiecie wejherowskim.

Na początku września 2016r., w obecności biegłego i przy wykorzystaniu georadaru, ujawniono miejsce zakopania zwłok i dokonano ich ekshumacji.

W toku śledztwa Prokuratura zgromadziła materiał dowodowy pozwalający na zatrzymanie w dniu 8.09.2016r. podejrzanego, a następnie przedstawienie podejrzanemu zarzutu znęcania się nad pokrzywdzoną i dokonania jej zabójstwa.

Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień.

Uzyskano liczne opinie, w tym z zakresu biologii, genetyki, informatyki śledczej. Ustalono, że podejrzany odwiedzał strony internetowe, szukając informacji na temat skutecznego sposobu zabicia drugiego człowieka. 

 

Jednocześnie ponieważ w wyniku przeszukania mieszkania podejrzanego zabezpieczono 7 sztuk amunicji do broni palnej, na której posiadanie wymagane jest pozwolenie, podejrzanemu przedstawiono również zarzut posiadana takiej amunicji. W tym zakresie podejrzany przyznał się do sprawstwa, składając wyjaśnienia.

   

Na wniosek prokuratury Sąd postanowieniem z dnia 10.09.2016r. zastosował wobec w/w środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, który jest nadal stosowany.

Podejrzanemu za dokonanie zbrodni zabójstwa grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, kara 25 lat pozbawienia wolności lub dożywotniego pozbawienia wolności.     

 

Tatiana Paszkiewicz

Rzecznik Prasowy

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku 

  

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku © 2006 - 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone