Strona główna

2017-04-21 15:55

W wyniku czynności  realizowanych  przez  funkcjonariuszy Straży  Granicznej w dniu 20.04.2017r zatrzymano osoby trudniące się sutenerstwem i stręczycielstwem.

Osoby te działały na terenie powiatu wejherowskiego, lęborskiego  oraz  okolic Bydgoszczy  od  lata  2016r do chwili zatrzymania. 

 

W dniu dzisiejszym prokurator trzem osobom przedstawił zarzuty, w tym dwóm obywatelom  narodowości bułgarskiej.  Trzecia osoba to kobieta –Polaka.

Jednemu z  podejrzanych zarzucono czerpanie  korzyści  majątkowych z uprawiania prostytucji. Za przestępstwo to grozi kara do 5 lata  pozbawienia wolności. Drugiemu z podejrzanych zarzucono doprowadzenie kobiety do uprawiania prostytucji wykorzystując jej krytyczne położenie, a następnie czerpanie korzyści z  uprawiania  przez nią prostytucji.  To przestępstwo  zagrożone jest karą od  rok do 10 lat pozbawienia wolności. 

Podejrzani  nie przyznali  się do  popełnienia  zarzuconych  im  przestępstw. Prokurator podjął decyzję o  skierowaniu  do Sądu wniosków o zastosowanie wobec podejrzanych   tymczasowego  aresztowania.

Podejrzanej  zarzucono  ułatwienie uprawiania prostytucji oraz czerpanie  korzyści majątkowej z uprawianie prostytucji.  Zarzucono  jej  również  zmuszenie tej samej kobiety do określonego  zachowania  oraz spowodowania u niej obrażeń ciała. 

Podejrzana przyznała się częściowo do popełnienia zarzuconych  jej  przestępstw. Prokurator zastosował wobec niej środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 10 tysięcy złotych,  dozoru Policji oraz  zakazu kontaktowania się z pokrzywdzoną.

 

Podejrzani z procederu uczynili sobie stałe źródło dochodu.  Ma to wpływ na   wymiar  kary – Sąd może  wymierzyć  ją  do górnego  zagrożenia zwiększonego o połowę.  

 

Grażyna Wawryniuk

prokurator Prokuratur Okręgowej w Gdańsku   

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku © 2006 - 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone