Strona główna

2017-09-13 11:11

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku nadzorowała śledztwo prowadzone przez Funkcjonariuszy Wydziału Operacyjno – Śledczego Morskiego Oddziału Straży Granicznej  wobec trzech obywateli Bułgarii podejrzanych o handel ludźmi. Prokurator w dniu 8 września 2017r.  skierował  do Sądu Okręgowego w Gdańsku  akt oskarżenia w tej sprawie.

Śledztwo prowadzone było od października ubiegłego roku. W jego toku ustalono, że ofiarą obywateli Bułgarii była 23-letnia Polka, która świadczyła usługi seksualne na terenie Polski, Niemiec i Danii. Do zatrzymania mężczyzn doszło pod koniec października ubiegłego roku na terenie woj. pomorskiego i świętokrzyskiego. W toku prowadzonego postępowania  ustalono, że oskarżeni dopuścili się przestępstw wobec sześciu kobiet, które zmuszali do prostytucji. Oskarżeni to; 49-letni ojciec i jego 19-letni syn, którzy przebywają w Areszcie Śledczym w Gdańsku.

Prokurator przedstawił oskarżonym łącznie osiem zarzutów, w tym  czyny dotyczące handlu ludźmi, zmuszania do uprawiania prostytucji, ułatwiania uprawiania prostytucji, czerpania korzyści majątkowych z uprawiania prostytucji przez inne osoby oraz  zgwałcenia.

Wobec jednego ze sprawców prokurator wyłączył materiały do odrębnego postępowania.

Dwie z pokrzywdzonych kobiet  zostały objęte wsparciem w ramach Krajowego Centrum Interwencyjno – Konsultacyjnego dla polskich i cudzoziemskich ofiar handlu ludźmi.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku © 2006 - 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone