Strona główna

2017-10-10 10:29

Na podstawie materiałów przekazach przez funkcjonariuszy Policji z KMP w Sopocie Prokuratura Rejonowa w Sopocie 1.09.2017r  wszczęła śledztwo w sprawie doprowadzenia osoby prywatnej oraz banku do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości, to jest o czyn z art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 294 § 1 k.k. w zb. z art. 270 § 1 k.k. w zw. z art. 11§ 2 k.k.

W dniu 31.08.2017 roku  funkcjonariusze Policji, na terenie placówki jednego z banków w Sopocie, zatrzymali mężczyznę, który dokonywał wypłaty, pochodzących z przestępstwa pieniędzy w kwocie 450 tysięcy złotych. Zatrzymanemu mężczyźnie prokurator przedstawił zarzut popełnienia czynu paserstwa w stosunku do mienia znacznej wartości.

Wobec tego podejrzanego został skierowany do Sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie. Wniosek nie został uwzględniony. Decyzję Sądu I instancji, utrzymał w mocy Sąd odwoławczy, który nie uwzględnił zażalenia prokuratora.

Ustalono, że pieniądze pochodziły z procederu oszustwa, w którym uczestniczyło kilka osób.

W toku postępowania, w dniach 7 i 8 września  2017r  zatrzymano trzy kolejne osoby. Podejrzanym przedstawiono zarzut popełnienia wspólnie i w porozumieniu  oszustwa na szkodę  osoby prywatnej oraz  banku,  w którym osoba ta posiadała rachunek bankowy. 

Podejrzani, posługując się podrobionym dokumentem, w sierpniu 2017r dokonali  szeregu  transakcji przelewów na kwotę przekraczającą 2 milion złotych.

Na wniosek prokuratora Sąd tymczasowo aresztował  podejrzanych. Sąd odwoławczy uwzględnił  zażalenie  jednego z podejrzanych i  uchylił  tymczasowy areszt.

Pokrzywdzony jest osobą duchowną.  

Postępowanie  jest  w toku.

Sprawy została przejęta do dalszego prowadzenia do Prokuratury  Okręgowej z  uwagi na właściwość rzeczową - w związku z wartością mienia będącego przedmiotem przestępstwa. Nadto sprawa ta ma charakter rozwojowy. Nie wykluczone są bowiem  zatrzymania  kolejnych osób. Zarzucone podejrzanym czyny zagrożone są karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku © 2006 - 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone