Strona główna

2017-11-09 18:01

W nadzorowanej przez Prokuraturę Okręgowa  w Gdańsku  sprawie, 54 letniemu mężczyźnie przedstawiono  6 zarzutów popełnienia  czynów  z art. 262 § 1  i 2 k.k. Przestępstwo to zagrożone jest karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Od grudnia 2016 roku do października 2017 roku na cmentarzach  Województwa Pomorskiego doszło do 6 przypadku znieważenia miejsca spoczynku. Sprawca rozbijał płyty grobowców w celu dostanie się do wewnątrz, skąd usiłował ukraść lub dokonał kradzieży zwłok. W oparciu o  wyniki badań  ujawnionych  i zabezpieczonych  śladów biologicznych  ustalono, że  czyny te popełniła ta sama osoba.

W dniu 6 listopada 2017 roku funkcjonariusze KPW w Gdańsku dokonali zatrzymania 54 letniego mężczyzny. Przeprowadzone badanie potwierdziło zgodność jego DNA z  DNA z zabezpieczonych śladów biologicznych. Mężczyzna nie przyznał się do popełnienia zarzuconych mu czynów.

Na wniosek prokuratora Sąd tymczasowo aresztował  podejrzanego na okres trzech miesięcy.

W dniu zatrzymania  podejrzanego, w miejscu jego zamieszkania ujawniono prowadzone przez niego zapiski. Z treści ich wynika, że przez szereg lat  miał dopuszczać się niszczenia nagrobków oraz kradzieży szczątków. Informacje te będą weryfikowane w toku postępowania. 

Również na podstawie zapisków wytypowano miejsca, w których mężczyzna mógł ukryć szczątki ludzkie. W dniach 8 i 9 listopada 2017roku  w jednym miejscu 10  worków zawierających szczątki ludzkie. W worach tych znajdowały się również informacje, przedmioty wskazujące na to czyje są to szczątki. Zostanie to zweryfikowane badaniami  DNA.

Czynności  zmierzające  do ustalenia i sprawdzenia innych  miejsc, w których mogą znajdować  się skradzione szczątki ludzkie  są kontynuowane.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku © 2006 - 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone