Strona główna

2018-01-26 14:22

 25 stycznia 2018r na łamach Wirtualnej Polski Opinie zamieszczona została opinia Pan adwokata Romana Giertycha, pełnomocnika  pokrzywdzonego dotycząca sprawy nadzorowanej przez Prokuraturę Rejonową Gdańsk-Wrzeszcz w Gdańsku. Zatytułowana „Roman Giertych: ta decyzja prokuratury to hańba” zawiera  krytykę postępowania oraz  kończącej go decyzji  o umorzeniu, w tym  przyjętej  kwalifikacji prawnej czynu, nie uwzględniającej   według niego,   przepisu art. 160 § 1 k.k.   To twierdzenie nie  jest zgodne z prawdą. 

Postępowanie zostało zakończone decyzją o umorzeniu w sprawie  uszkodzenia  mienia  w postaci  dwóch szyb okiennych  poprzez ich wybicie  za pomocą kamienia, który wpadł do wnętrza mieszkania, powodując szkodę i narażając pokrzywdzonego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku  na zdrowiu, to jest o czyn  z art. 288  §  1 k.k.  w zb.  z art.  160 § 1 k.k. w zw. art. 11 §  2 k.k. wobec niewykrycia sprawcy.

Odpis  decyzji został doręczony pełnomocnikowi pokrzywdzonego 28 grudnia 2017r. 

Zabezpieczone nagranie z monitoringu, zawierające obraz bez dźwięku, było wykorzystywane w toku postępowania przez funkcjonariuszy Policji do wytypowania i identyfikacji sprawców. Czynności te, jak i inne działania  procesowe nie pozwoliły na ustalenia tożsamości sprawców.

Umorzenie postępowania nie zakończyło czynności wykrywczych Policji. Przed publikacją krytycznej opinii prokurator  podejmował  czynności  w celu publicznego  przedstawienia  wizerunków sprawców.

Nie jest prawdą, że w ocenie prokuratora w sprawach  o przestępstwa  uszkodzenia mienia nie można  upublicznić wizerunku sprawy. Prokurator w tej sprawie nie przekazywał takiej informacji.

Grażyna Wawryniuk

Rzecznik Prasowy Prokuratury  Okręgowej w Gdańsku  

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku © 2006 - 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone