Strona główna

2018-02-05 14:48

Prokuratura Rejonowa w Kartuzach  nadzoruje  postępowanie  w sprawie wypadku,  do jakiego  doszło  2 lutego  2018 roku  w miejscowości Miechucino.  Kierujący samochodem osobowym marki Opel Tigra 20 letni mężczyzna potrącił 76 letnią kobietę.

Do zdarzenia doszło w okolicach przejścia dla pieszych i przystanku autobusowego.

Jak ustalono,  kierujący nie zachował w tym miejscu szczególnej ostrożności. Nienależycie obserwował drogę, znacznie przekroczył obowiązującą w terenie zabudowanym prędkość i nie dostosował jej do panujących warunków drogowych. W wyniku potrącenia kobieta doznała obrażeń ciała, w związku z  którymi poniosła śmierć na miejscu. Kierujący zabiegł z miejsca wypadku.  

Prokurator zarzucił podejrzanemu popełnienie przestępstwa  z art.  177  § 2 k.k. w zw. z art. 178 § 1 k.k., to jest umyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym i nieumyślne spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym, a następnie ucieczkę z miejsca zdarzenia.

Zarzucone podejrzanemu przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności  na czas nie krótszy niż  2 lat, do lat 12.  

Nadto prokurator zarzucił  podejrzanemu popełnienie  przestępstwa z art.162 § 1 k.k., to jest nieudzielenie kobiecie pomocy.  To przestępstwo zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności.   

Podejrzany nie przyznał się  do popełnienia zarzuconych  mu przestępstw. Złożył wyjaśnienia. Podał, że nie miał możliwości uniknięcia wypadku albowiem kobieta wtargnęła na jezdnię.  

Sąd na wniosek  prokuratora tymczasowo aresztował  podejrzanego na trzy miesiące.  

Mężczyźnie, który pomógł podejrzanemu w ucieczce z miejsca wypadku, w ukryciu pojazdu oraz usunięciu uszkodzeń powstałych w wyniku zdarzenia, prokurator zarzucił popełnienie czynu z art.  239 § 1 k.k., zagrożonego  karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Podejrzany nie przyznał się jego popełnienia.

Prokurator zastosowała wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku © 2006 - 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone