Komunikaty Rzecznika Prasowego
Prokuratura Rejonowa w Kościerzynie zakończyła postępowanie przygotowawcze w sprawie wypadku do jakiego doszło we wrześniu 2010 roku na przejeździe kolejowym w miejscowości Lipusz.


W toku postępowania ustalono, iż kierujący samochodem ciężarowym Włodzimierz Cz. nie dostosował  jazdy do złych warunków  drogowych -  tego dnia padał  deszcz i jezdnia była śliska. Dojeżdżając do przejazdu  zahamował i  dwukrotnie wpadł w poślizg. Widząc nadjeżdżający szynobus uznał, że nie zdoła zatrzymać  samochodu przed przejazdem.  Zwiększył prędkość zamierzając  przejechać  przejazd przed szunobusem.  Manewr nie powiódł się i  pociąg uderzał w tył   naczepy.

Włodzimierzowi Cz. przedstawiono zarzut  popełnienia przestępstwa z art. 173 § 2 i 4 kk , tj. nieumyślnego spowodowania  katastrofy  w ruchu lądowym , w wyniku której jedna osoba poniosła śmierć, a 7 osób  doznało obrażeń ciała (zagrożonego  karą do 8 lat pozbawienia wolności ). Włodzimierz Cz.  przyznał się do popełnienia zarzuconego mu przestępstwa i złożył wyjaśnienia.

Postępowania zostało zakończone  skierowaniem przeciwko wymienionemu  aktu oskarżenia do Sądu Okręgowego w Gdańsku  wraz z wnioskiem  o dobrowolne poddanie się karze.  Tekst pochodzi ze strony Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. © Wszelkie prawa zastrzeżone.
[http://www.prokuratura.gda.pl/index.php?cat=2&id=241]