Komunikaty Rzecznika Prasowego
Zarzut dla kolejnej osoby w sprawie zabiegu operacyjnego w Pomorskim Centrum Traumatologii w Gdańsku


          Prokuratura Okręgowa w Gdańsku przedstawiła  kolejnej osobie zarzut popełnienia przestępstwa w sprawie dotyczącej spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu u obywatelki Szwecji.         

           Leszkowi K. jako pełniącemu w okresie od grudnia 2009 roku do sierpnia 2010 roku obowiązki Dyrektora Naczelnego w Pomorskim Centrum Traumatologii w Gdańsku  oraz jako lekarzowi, na którym ciążył obowiązek zapewnienia opieki   nad  pacjentem,  zarzucono niedopełnienie obowiązków, przez co nieumyślnie naraził pacjentkę, która w dniu 2.08.2010 roku poddała  się zabiegowi z zakresu chirurgii plastycznej na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Niedopełnienie obowiązków polegało  na nie zagwarantowaniu  prawidłowej opieki medycznej  pooperacyjnej, w tym lekarskiej  pacjentom komercyjnym. 

             Przestępstwo  to zakwalifikowane z  art. 160 § 2 kk w zw  z art. 160 § 3 kk w zb z art.  231 § 1 kk zagrożone  jest karą do 3 lat pozbawienia wolności. Czynności z udziałem podejrzanego zostały wykonane  9.05.2013 r. Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzuconego mu przestępstwa. Złożył obszerne wyjaśnienia.        

            Wcześniej w tej sprawie zarzut nieumyślnego spowodowania u pokrzywdzonej ciężkiego uszczerbku na zdrowiu przedstawiono dwóm pielęgniarkom z Oddziału Chirurgii Naczyń Pomorskiego Centrum Traumatologii w Gdańsku , na którym  została  ona  umieszczona  po zbiegu operacyjnym oraz zarzut nieumyślnego narażenia na bezpośrednie  niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu  lekarzowi anestezjologowi, który znieczulał  pokrzywdzoną  do  zabiegu. Tekst pochodzi ze strony Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. © Wszelkie prawa zastrzeżone.
[http://www.prokuratura.gda.pl/index.php?cat=2&id=389]