Komunikaty Rzecznika Prasowego
Akt oskarżenia w sprawie znęcania się nad zwierzętami


        Prokuratura Rejonowa w Wejherowie skierowała do Sądu  akt oskarżenia w sprawie  dotyczącej znęcania się nad  psami.

          W  grudnia 2013 roku na szlaku kolejowym pomiędzy miejscowościami Strzebielino i Luzino maszynista PKP znalazł  martwego psa. Przy nim znajdowało  się  dwoje szczeniąt. Gruby sznur, do którego przywiązana była suczka utknął pomiędzy betonowym słupem,  a podłożem.  Przyczyną zgonu suczki prawdopodobnie był  uraz  spowodowany wypadkiem komunikacyjnym. 

        Szczenięta zostały przewieziono do schroniska. Jedno z nich znajdowało się w złym stanie i pomimo udzielenia pomocy weterynaryjnej nie udało się go uratować. Według weterynarza jego stan  był wynikiem przebywania w bardzo złych warunkach i  pozbawieniem przez dłuższy czas pokarmu.

        Ustalono, że suczka uciekła z zabudowań należących do Katarzyny S., a za nią pobiegły  szczenięta.

       Zdjęcie uratowanego szczeniaka pracownicy schroniska umieścili w Internecie,między innymi na portalu społecznościowym  Facebook.                 

       Rozpoznał go  mężczyzna, który w październiku 2013 roku wziął  od Katarzyny S. dwoje  szczeniąt.  W trakcie  jednej z wizyt nagrał telefonem komórkowym film  przedstawiający warunki, w jakich przetrzymywana była suczka ze szczeniętami. Przebywały w  prowizorycznej budzie, bez wyściółki, pomiędzy walającymi się śmieciami.

       Katarzynie S. zarzucono znęcanie się nad suczką oraz jej sześciorgiem szczeniąt  poprzez utrzymywanie w niewłaściwych  warunkach, w stanie rażącego zaniedbania, tj. popełnienie przestępstwa z art. 35 ust. 1 a Ustawy z dnia 21 sierpnia 2007 roku o ochronie zwierząt.

            Akt oskarżenia  skierowano do Sądu Rejonowego w Wejherowie.  Tekst pochodzi ze strony Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. © Wszelkie prawa zastrzeżone.
[http://www.prokuratura.gda.pl/index.php?cat=2&id=421]