Komunikaty Rzecznika Prasowego
Akt oskarżenia w sprawie Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Oliwa w Gdańsku.


     Dwie osoby oskarżone o sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa    katastrofy w ruchu lądowym.        

         Zdarzenie miało miejsce 10 lutego 2014 roku w godzinach wieczornych.  Dwaj mężczyźni pomiędzy stacjami Gdańsk-Żabianka, Gdańsk-Oliwa porozkładali na torach pociągów dalekobieżnych, jak i pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej, różne przedmiot. Były to między innymi betonowe płyty, rury, kamienie z nasypu, deski.  Mężczyźni ci następnie obserwowali przejeżdżające pociągi. Dwa z nich najechały na przeszkodę, odnotowując zakłócenia jazdy. Maszyniści  dwóch innych,  po zauważeniu przeszkody większych rozmiarów,  zdołali wyhamować,  unikając najechania. W jednym z  tych pociągów  jechali funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei. Przeszukując teren, natknęli na sprawców. Jednego nich zatrzymali po pościgu.  Drugiego, następnego dnia zatrzymali funkcjonariusze  Policji.

        Zarzucono im popełnienia przestępstwa z art. 174 § 1 k.k., to jest sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym poprzez rozłożenie na torowiskach szeregu przedmiotów, co mogło zagrażać życiu lub zdrowiu  wielu osób  albo mieniu w wielkich rozmiarach.          Na wniosek prokuratora sąd  tymczasowo aresztował  obu mężczyzn .    

            Przestępstwo to zagrożone jest karą do 8 lat pozbawienia wolności. Akt oskarżenia został skierowany do Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku II Wydział Karny. Tekst pochodzi ze strony Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. © Wszelkie prawa zastrzeżone.
[http://www.prokuratura.gda.pl/index.php?cat=2&id=444]