Komunikaty Rzecznika Prasowego
Akt oskarżenia w sprawie między innymi dotyczącej usiłowania rozboju na Strażniku Miejskim.


          Skierowanym do Sądu Okręgowego w Gdańsku aktem oskarżenia Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz w Gdańsku  objęła trzy  osoby.       

           Do zdarzenia doszło 4 stycznia 2014 roku  w Gdańsku na przystanku autobusowym przy skrzyżowaniu ulic Słowackiego z Grunwaldzką. Oczekujący na autobus mężczyzna został zaatakowany przez dwóch napastników. Szarpiąc i popychając, usiłowali go przewrócić. Zażądali  telefonu oraz pieniędzy. Zaatakowany mężczyzna obronił się przed jednym z napastników, stosując chwyty obezwładniające. Pokrzywdzony to funkcjonariusz Straży Miejskiej. W chwili zdarzenia był poza służbą. Świadek zdarzenia powiadomił Policję. Obaj napastnicy uciekli przed przybyciem funkcjonariuszy Policji. 

       Sprawcy, którymi okazali się Tomasz W. oraz Zbigniew S. zostali  zatrzymani  5  i 6 stycznia 2014 r. w miejscach zamieszkania.  

       Tomasz W. oraz  Piotr S. w noc sylwestrową 2013/2014 grożąc nożem dokonali napaści na dwie osoby.  Pokrzywdzonym zabrali telefony komórkowe oraz pieniądze. Jeden z ukradzionych telefonów Piotr. S. zastawił w lombardzie. Piotr S. został zatrzymany 5 stycznia 2014 roku również w miejscu swojego zamieszkania.  

         Tomaszowi W. i Zbigniewowi  S. zarzucono popełnienie przestępstwa z art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 280 § 1 k.k. ( usiłowanie dokonania rozboju ). Przestępstwo to zagrożone jest karą pozbawienia wolności od  lat 2 do 12. Obaj nie przyznali się do jego popełnienia. Wyjaśnili, że nie zamierzali okraść pokrzywdzonego, a jedynie  pobić go.  

       Nadto Tomaszowi W. i  Piotrowi S. zarzucono popełnienie  przestępstwa z art. 280 § 2 k.k. ( dokonanie rozboju z użyciem niebezpiecznego przedmiotu). To przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia  wolności na czas nie krótszy od lat 3.  Również nie przyznali  się do jego popełnienia twierdząc, że pokrzywdzeni  dobrowolnie  wydali  im telefony i pieniądze.        

        Tomasz W. był już znany Policji i prokuraturze. W innej sprawie został oskarżony o zbeszczeszczenie synagogi w Gdańsku przy ul. Mickiewicza. Postępowanie  w tej sprawie toczy się  przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku.Tekst pochodzi ze strony Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. © Wszelkie prawa zastrzeżone.
[http://www.prokuratura.gda.pl/index.php?cat=2&id=446]