Komunikaty Rzecznika Prasowego
Akt oskarżenia przeciwko dwóm kobietom za oszustwa.


        Wykorzystując współczucie oraz chęci udzielenia wsparcia i pomocy finansowej rzekomo chorej osobie, oskarżone doprowadziły oraz usiłowały  doprowadzić 68 osób prywatnych oraz Fundację Bursztynowego Oko do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie przekraczającej  2.600,000,złotych.

         Krystyna P. i Monika P.,  babcia i matka Piotra  G.  kontaktując się telefonicznie z różnymi osobami i wprowadzając je w błąd, informowały o dramatycznym  stanie jego  zdrowia oraz  potrzebie finansowego wsparcia jego leczenia.  

         Piotr G. wraz z matką miał przebywać w klinice na terenie USA, w której miał  być poddawany  zabiegom  operacyjnym. Swoich rozmówców kobiety informowały o komplikacjach i zagrożeniu jego życia w przypadku zaprzestania leczenia.

        Osoby, do których dotarły, poruszone dramatycznym apelem, przekazywały pieniądze w formie pożyczki, bądź darowizny. Były to kwoty od kilkudziesięciu  do kilkuset tysięcy  złotych. Przy czy jedna  z osób przekazała łącznie1.410.000,00złotych.Pieniądze zawsze były przekazywane z przeznaczeniem na leczenie Piotra G. Wpłacano je na konta bankowe wskazywane przez kobiety,  z których  wyprowadzał  je  niezwłocznie Piotr G.

         Jak ustalono,  pieniądze te przeznaczał  na  swoje, nie związane z leczeniem  wydatki. Żadna z wykonanych przez niego  transakcji nie została przeprowadzona  na terenie  Stanów  Zjednoczonych.

          Działając w powyżej przedstawiony sposób, w okresie od lutego  2011 roku do czerwca 2013 r.  sprawcy wyłudzili łącznie 2.530.470,00 złotych.  Kwota jaką usiłowano  wyłudzić to  105.000, 00 złotych.  

          W tym czasie, jak ustalono, ani Piotr G. ani Monika P. nie przebywali na terenie USA.  Piotr G.  nie był również poddawany żadnym zabiegom leczniczym. W przeszłości był poddawany zabiegom , przy czym od 2010 roku  jego stan zdrowia nie wymagał leczenia. Pieniądze nie zostały zwrócone wpłacającym.  

          W toku postępowania przygotowawczego kobiety nie przyznały się do popełnienia zarzuconych im przestępstw. Na wniosek prokuratora zostały tymczasowo aresztowane.  

         Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Okręgowego w Gdańsku

        W związku  z tym, że  oskarżone z procederu  uczyniły  stałe źródło dochodu, a także  z uwagi na  zarzut dotyczący oszustwa w stosunku do mienia  znacznej wartości,  grozi im  kara do 15 lat pozbawienia wolności.       Tożsame zarzuty zostały sformułowane wobec Piotra G. Aktualnie poszukiwany jest Europejski Nakazem Aresztowania.    Tekst pochodzi ze strony Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. © Wszelkie prawa zastrzeżone.
[http://www.prokuratura.gda.pl/index.php?cat=2&id=475]