Komunikaty Rzecznika Prasowego
Zarzuty za spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym


Prokuratura Rejonowa w Kartuzach   nadzoruje postępowanie w sprawie wypadku  drogowego,  w wyniku którego śmierć poniosła jedna osoba. Sprawca wypadku znajdował się w stanie nietrzeźwości.  

Do zdarzenia doszło  22 lipca 2017r w godzinach popołudniowych. Kierujący samochodem m-ki VW Transporter mężczyzna zjechał  na przeciwny pas ruchu  i zderzył się  z  jadącym  z naprzeciwka  samochodem m-ki Opel Corsa.

W wyniku  zdarzenia  śmierć poniosła kierująca Oplem kobieta. Obrażenia ciała odniosło troje  pasażer, członków jej rodziny,  w tym  dwoje dzieci.

Z wstępnej opinii lekarskiej wynika, że obrażenia jakich doznały dzieci stanowią ciężki uszczerbek na zdrowiu. Natomiast mąż kobiety doznał obrażeń ciała na czas powyżej 7 dni. 

Kierujący samochodem VW Transporter  znajdował się w stanie nietrzeźwości. Przeprowadzone badanie wykazał około 1 promila  alkoholu w wydychanym  powietrzu.

Prokurator przedstawił mężczyźnie zarzuty dotyczące:

- umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym i nieumyślnego  spowodowania śmierci jednej  osoby oraz obrażeń ciała u trzech osób, to jest popełnienie  czynu  z art. 177 paragraf  1 i 2 k.k. w związku z art.178 paragraf 1 k.k. ( zagrożonego karą  pozbawienia  wolności do lat 12 )

 - prowadzenie  pojazdu w stanie nietrzeźwości , to jest popełnienie czynu z art.  178 a paragraf 1 k.k. ( zagrożonego karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolni do lat 2).

Podejrzany przyznał się do popełnienia zarzuconych  mu czynów. W toku składanych wyjaśnień podał, że  samego zdarzenia nie pamięta bowiem zasnął.

Prokurator skierował do Sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanego na okres 3 miesięcy.Tekst pochodzi ze strony Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. © Wszelkie prawa zastrzeżone.
[http://www.prokuratura.gda.pl/index.php?cat=2&id=741]